سوالات متداول

  سوالات متداول
  حداقل مقدار مورد نیاز جهت سرمایه گذاری در بورس چه مقدار است؟

  هر شخص می تواند با هر مقدار سرمایه، سهام مورد نظر خود را از بورس خریداری نماید. تنها در خرید از سامانه معاملات برخط، حداقل سرمایه مورد نظر ۱۰۰هزار تومان می باشد.

  معاملات اوراق بهادار در بورس ها(بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران)در چه ساعاتی انجام می شود؟

  معاملات اوراق بهادار از ساعت ۹ الی ۱۲:۳۰روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته به جز روزهای تعطیل انجام می شود. در ضمن از ساعات ۸:۳۰ لغایت ۹ روزهای مذکور، تنها امکان ورود سفارش و تغییر قیمت آن وجود دارد اما امکان انجام معامله وجود ندارد که به آن زمان پیش گشایش نیز گفته می شود.

  اولویت بندی سفارشات در سامانه معاملات چگونه انجام می شود؟

  الویت سفارش های وارد شده در سامانه معاملات ابتدا بر اساس قیمت می باشد و برای سفارشات با قیمت یکسان ، مبنای اولویت بندی، زمان ورود سفارش می باشد.

  تسویه معاملات چیست و چگونه انجام می شود؟

  تسویه معاملات از طریق شرکت “سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه” انجام می شود. به این ترتیب که مبلغ خریدار از کارگزار خریدار دریافت و متعاقباً پس از کسر کارمزدهای مربوطه به کارگزار فروشنده(و از آنجا به شماره حساب معرفی شده مشتری)منتقل می شود. لازم به ذکر است مدت زمان این عملیات ۲ روزکاری می باشد.

  نحوه خرید سهام، حق تقدم و سایر اوراق بهادار از بورس ها چگونه است؟

  کلیه اشخاصی که موفق به دریافت کد بورسی شده اند می توانند سهام، حق تقدم و …. مورد نظر خود را از بورس خریداری نمایند. در این صورت دو گام بعدی باید برداشته شود. در گام اول معادل سهام، حق تقدم و ….مورد نظر باید وجه نقد را به حساب معرفی شده کارگزاری واریز نماید. در گام بعدی سفارش خود را به شرکت کارگزاری ارایه نماید و یا نسبت به ثبت سفارش در سامانه برخط اقدام نماید. در صورت خرید سهام، حق تقدم و…، مشتری می تواند برگه سهام خریداری شده را با نام(خریدار)از شرکت کارگزاری دریافت نماید.

  نحوه اعلام سفارش مشتری به شرکت کارگزاری چگونه است؟

  به طور کلی مشتری از سه طریق می تواند سفارش خود را به شرکت کارگزاری ارایه نماید که عبارتند از: مراجعه حضوری به دفتر مرکزی و شعب کارگزاری به منظور تکمیل فرم سفارشات خرید/فروش، صدور دستور خرید و فروش به صورت اینترنتی(که باید مراحل مربوطه قبلاً طی شده باشد)و نیز استفاده از سامانه معاملات برخط که مشتری با استفاده از سامانه معاملات برخط این شرکت کارگزاری، مستقیماً سفارش را به هسته مرکزی معاملاتی ارسال داشته و نیازی به طی یکی از دو مرحله قبل نیست.

  کارگزار کیست؟

  کارگزار یک شرکت حقوقی تحت نظارت مراجعی نظیر کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار، بورس ها و سازمان بورس و اوراق بهادار(یک نهاد مالی)بوده که می‌تواند سهام، حق تقدم و سایر اوراق بهادار عرضه شده در بورس ها را برای مشتریان مجاز خریداری نماید.

  اولین مرحله ورود به بورس به منظور سرمایه گذاری چیست؟

  اولین مرحله گرفتن کد معاملاتی است. تمام اشخاصی(اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) که قصد سرمایه گذاری(خرید و فروش سهام، حق تقدن و سایر اوراق بهادار)در بورس ها را دارند باید از “سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه” کدبورسی دریافت نمایند. در این راستا تمام اشخاص حقیقی/حقوقی(نماینده شرکت حقوقی) با مراجعه به دفتر مرکزی و یا تمامی شعب مربوطه، ضمن ارایه مدارک هویتی خود(اصل شناسنامه و کارت ملی)، نسبت به تکمیل فرم های مربوطه و تحویل آنها به همکاران پذیرش اقدام نمایند. همچنین شایان ذکر است افراد می‌توانند تمامی مراحل مذکور را به صورت آنلاین انجام دهند. و متعاقباً حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت، کد بورسی برای مشتری دریافت و ارایه میگردد. توجه: کد بورسی متشکل از دو جزء بوده که جزء اول یک کاراکتر حرفی متشکل از سه حرف ابتدایی فامیلی شخص/اسم شرکت حقوقی بوده و جزء دوم یک عدد چند رقمی می باشد.

© کپی‌رایت - شرکت کارگزاری راهین