بورس انرژی چیست ؟


بورس انرژی نوعی از بورس کالا است که امکان انجام معاملات حامل‌های انرژی مانند نفت، گاز، برق و سایر حامل‌های انرژی و اوراق بهادار مبتنی بر این کالاها را فراهم می‌کند. همانند سایر بورس‌ها، خریداران و فروشندگان در بورس انرژی به دادوستد می‌پردازند تا در فضایی رقابتی، قیمت‌ حامل‌های انرژی به تعادل برسد. این بازار فعالیت های عملیاتی خود را در زمینه انجام معاملات نقدی، قرارداد سلف موازی استاندارد، قراردادهای آتی و اختیار معامله پیش می‌برد.

انواع بازارها در بورس انرژی ایران

با توجه بر فعالیت های خود به سه دسته کلی تقسیم بندی می‌شود:

بازار فیزیکی

بازار فیزیکی بورس انرژی ایران محلی برای دادوستد انواع فرآورده‌های هیدروکربوری است. بورس انرژی در رینگ داخلی و بین‌المللی به بازار یابی و عرضه محصولات می‌پردازد. در این بازار کالاهای حامل انرژی مستقیما مورد معامله قرار می‌گیرند که شامل سه تابلوی برق، نفت و گاز می‌باشدکه این معاملات در قالب قراردادهایی از جمله قرارداد سلف، قرارداد نسیه، قرارداد کشف پریمیوم و قرارداد نقدی دادوستد می‌شوند.

بازار مشتقه

در این بازار  اوراق مربوط به خرید و فروش کالاهای پذیرفته‌شد‌ه معامله می‌شود این اوراق مبتنی بر کالاهای حامل انرژی می‌باشد که شامل تابلوی قرارداد سلف موازی استاندارد، قرارداد آتی و قرارداد اختیار معامله می باشد. در حال حاضرقراردادهای آتی روی گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی تعریف شده و قابل معامله است.

بازار فرعی

 این بازار مربوط به خرید و فروش کالاهای تک محموله ای و خارج از گونه می‌باشد که عرضه کالا در هر نوبت،  باید مورد تایید کمیته عرضه واقع شود. هدف از ایجاد این بازار، فراهم کردن بستری برای معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای پذیرفته شده در بورس انرژی و سایر اوراق بهادار مرتبط با انرژی است.


 انواع قرارداد‌های قابل معامله در بورس انرژی


·         قرارداد نقدی

·         قرارداد سلف

·         قرارداد نسیه

·         قرارداد آتی

·         قرارداد سلف استاندارد


خدمات کارگزاری در بورس انرژی

·         انجام تمامی سفارشات

·         اخذکد بورس انرژی برای متقاضیان

·         ارایه خدمات مشاوره در تمامی موضوعات بورس انرژی

·         ارایه خدمات مشاوره در تمامی موضوعات بورس انرژی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی قوانین و دستورالعمل‌ها می‌توانید به وب سایت بورس انرژی ایران به نشانیhttps://iee.ir/ مراجعه کنید.